Розпочала роботу перша в Новограді-Волинському станція моніторингу якості повітря

Проблеми якості повітря стосуються всіх. Якщо можна змінити якість продуктів харчування або питної води, то з якістю повітря все складніше.

У багатьох європейських країнах окрім моніторингу якості повітря, що здійснюється державними організаціями, здійснюється і громадський моніторинг, що проводиться незалежними організаціями та просто жителями міст та сіл, що будують станції моніторингу власним коштом.

Один із глобальних проєктів в цій сфері, LuftDaten, був заснований у Німеччині групою співробітників Штутгартської вищої технічної школи. У рамках цього проєкту був розроблений веб-сайт для збору даних, а також програмне забезпечення для станцій моніторингу. Кожен бажаючий, маючи певні навички, може придбати обладнання і побудувати свою станцію контролю і приєднатися до проєкту LuftDaten.

Ось як виглядає європейська частина мапи проєкту станом на кінець 2021 року:

 

 

Найбільше станцій моніторингу — в Німеччині. Але в Україні їх стає все більше. Великі міста будують власні мережі спостереження — Київ, Львів, Одеса.  Ентузіасти і колективи, що мають фінансові можливості також приєднуються до екологічного руху. Для створення станції моніторингу потрібно прошити контролер, налаштувати,  відкалібрувати, забезпечувати доступ станції до Інтернету, пройти реєстрацію у відповідних сервісах. Якщо максимально економити і купувати електроніку безпосередньо в Китаї, то вартість компонентів станції все одно перевищує тисячу гривень.

Сьома школа має славні традиції в програмуванні. Чимало учнів школи, після її закінчення, пов’язали своє життя з IT.  Останніми роками в школі програмують і контролери. Саме на них побудовані шкільні розумні годинники, що забезпечують інформування школярів. А на контролері NodeMCU реалізована наукова робота Вікторії Кондратюк у конкурсі-захисті Малої академії наук.

Команда програмістів сьомої школи має певний досвід роботи з контролерами. За активної підтримки директора, заступників директора, інженера-програміста та працівників школи станція моніторингу якості повітря змонтована і запущена на чергування. Це перша станція в Новограді-Волинському, яка цілодобово працює в автономному режимі.

Що вміє станція моніторингу якості повітря в сьомій школі?

 

 

Відстежувати параметри повітря і передавати дані для екологічних проєктів світу:

  • температуру (°С)
  • відносну вологість повітря (%)
  • атмосферний тиск (гПа)
  • пил фракції PM10 (мкг / м³)
  • пил фракції PM2.5 (мкг / м³)

 

Згідно документа Всесвітньої організації охорони здоров’я, концентрація зважених частинок часто використовується як непрямий показник рівня забруднення повітря. Серед інших забруднюючих речовин вони негативно впливають на здоров'я найбільшої кількості людей. Основними компонентами зважених частинок є сульфати, нітрати, аміак, хлорид натрію, сажа, мінеральний пил та вода. Вони є складною сумішшю твердих і рідких органічних і неорганічних речовин, присутніх у повітрі у зваженому стані. Частинки діаметром менше 10 мікрон (≤ PM10) здатні проникати глибоко у легені та осаджуватись у них; ще більш згубний вплив на здоров'я чинять частинки діаметром менше 2,5 мікрона (≤ PM2,5). Частинки PM2,5 здатні долати аерогематичний бар'єр у легенях та потрапляти у кровоносну систему. Хронічний вплив зважених частинок посилює ризик розвитку серцево-судинних та респіраторних захворювань, а також раку легень. За оцінками, у 2016 р. забруднення атмосферного повітря (повітря поза приміщеннями) як у містах, так і в сільській місцевості спричинило 4,2 мільйони випадків передчасної смерті у всьому світі.

Саме тому громадський контроль за станом повітря стає все більш важливим у багатьох країнах світу. Тепер такий контроль працює і в Новограді-Волинському.

 

 

Кожен користувач Інтернету тепер може підключитися до екологічних мап світу і дізнатися показники якості повітря біля будівлі сьомої школи.

Об’єднана сторінка даних моніторингу відтепер розміщена на сайті школи в розділі «Інформація».

Новоград-Волинський приєднався до всесвітньої ініціативи моніторингу якості повітря завдяки традиціям наукових досліджень і колективу сьомої школи.

 

>>> Переглянути результати вимірювань станції <<<